Gebzeli Öğrenciler Özkanoğulları Geri Dönüşüm Tesisini Ziyaret ettiler.

Gebzeli Öğrenciler Özkanoğulları Geri Dönüşüm Tesisini Ziyaret ettiler.

  • 17 Haziran 2020 Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan "Sıfır Atık Projesi" kapsamında Kocaeli'deki okullar arasından ilk uygulayıcı okul seçilen gebze ortaokul ögrencileri, geri dönüşüm tesislerini ziyaret etti.

 

Gelecek nesillere daha temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefiyle gerçekleştirilen "Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı" çerçevesinde okullarak çevre bilinci, için Eko-Okullar Programı hazırlanmıştı. Programa destek veren Gebze Belediyesi öğrencilerin geri dönüşümün tüm basamaklarının nasıl işlediğini daha iyi anlayabilmeleri için tesislere gezi düzenliyor.

Bu kapsamda Gebze ortaokulun Eko-Tim ekibi, İzmit'teki atık yağdan biodizel üretim tesisi ve elektronik atık ayrıştırma , kağıt atık , plastik , çuval, demir, palet, naylon, cam, ve imhası olan ürünlerin ayrıştırma bantlarını gözlemleme fırsatlarında bulundular. Öğrenciler gezi sayesinde çevrelerindeki atıkların nasıl geri dönüştürüldüğünü uygulamalı olarak gördüler.

Geri dönüşme olan ilgilerinden dolayı öğrencileri kutlayan geri dönüşüm firması yetkilileri, farkındalığı artırdıklarından dolayı okul yönetcilerine ve Gebze Belediyesine teşekkür ederek, ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.